Чепелaре е град и известен зимен курорт в Южна България. Градът е административен център на община Чепеларе.
Чепеларе е разположен в планински район в Родопите и със своите 1232 м надморска височина е вторият най-високо разположен град в България след Доспат. Градът се намира в област Смолян, на главния път Пловдив – Смолян, на 26 km от областния център Смолян, на 70 km южно от Пловдив, на 11 km северно от курортния комплекс Пампорово и на 217 km от столицата София. Има умерено континентален климат. Снежната покривка се задържа между 80 и 120 дни в годината, а средната ѝ дебелина достига 30–80 см. През града протича река Чепеларска и в нея се влива Камбурска река.
В непосредствена близост до Чепеларе се намира ски-зоната Мечи чал, част от която е най-дългата и една от най-добрите писти за алпийски ски в България. Изградените писти са с обща дължина 20 км. Днес пистите и съоръженията са изцяло обновени и маркирани съгласно Европейските стандарти:
Има 4-седалков лифт с капацитет 2000 души на час. С него разстоянието 2700 м от гр. Чепеларе до връх „Мечи чал“ се изминава само за 9 минути.
Пистата за напреднали – „червена“, е с дължина 3250 м. Тя е оборудвана с най-модерната в България система за изкуствен сняг – Johnson Controls, която с 47 оръдия може да покрие пистата за 100 часа при температура от –3 градуса.
За скиори и сноубордисти е изградена „червена трудна“ писта с дълбок сняг и дължина 1,2 км.
За средно напреднали има „зелена“ писта с дължина почти 6 км и няколко по-къси писти с различна трудност.
За първи път в България в курорт Чепеларе пистите са оборудвани с безплатен безжичен интернет и се използва специална система за пропуск на туристите, с която се осигурява плавният достъп до лифта без струпване на скиори в най-натоварените часове на деня.
Музеи:
Музей на родопския карст
Музей на ските и ски-спорта
Създаден е през 1998 г. след като Екатерина Дафовска печели първия златен медал за България от зимна Олимпиада. Намира се в читалище „Родопска искра“. Представя богатата история и развитието на ски спорта в града, победите и наградите на скиорите. Показани са ски, обувки и други спортни принадлежности на състезателите от дружество „Рожен“ през над 100-годишната му история.
Православен храм „Успение Богородично“
Други обекти:
Православен храм „Успение Богородично“.
Храм „Свети Атанасий Велики“. Построен е през 1834 г. само за 40 дни.
Площад „Олимпийски“ и градска градина с водопади. Намират се в центъра на града.
Хотели и къщи за гости – около 30 обекта за настаняване.
Астрономическа обсерватория Рожен – на 5,5 км от града.